Biblia, Nowy Testament, Stary Testament, polskie przekłady, przemyślenia.
Blog > Komentarze do wpisu

Bóg jest jaki jest.

Jedna z kluczowych koncepcji którą porusza współczesna psychologia rozwoju osobistego (np. Nathaniel Branden) dotyczy świadomości tego co się wokół nas dzieje i akceptacji tego. Można tę naukę streścić jednym zdaniem:

Rzeczywistość jest jaka jest.

I to - niezależnie czy nam się to podoba czy nie. Należy zaakceptować w pełni to co widzimy, bo można się mamić, szukać wymówek - ale to rzeczywistości nie zmieni.

Ta prawda pomaga mi przy czytaniu Pisma. A może nie tyle pomaga co otrzeźwia.

Są w Biblii fragmenty niewygodne. To te fragmenty Ewangelii, w których Jezus grozi różnymi karami, przypominając, że Bóg jest nie tylko miłosierny, ale i sprawiedliwy. Albo wysokie wymogi moralne dla chrześcijanina - np. wyliczanie przez św. Pawła różnych wykroczeń, pod które ewidentnie podpadam. Czy też starotestamentalny obraz Boga, jak inny od tego co widzimy w NT.

I mamy kilka możliwości.
 • Możemy "winić" autorów Biblii, że napisali tak a nie inaczej. Stąd bliska droga do podważenia natchnienia Pisma, dlatego że "jak oni mogli"!
 • Możemy szukać pomocy w krytyce biblijnej, hermeneutyce, historii form i redakcji. Czasami znajdziemy - i słusznie.
 • Możemy pójść dalej i szukać na siłę interpretacji, które nam odpowiadają (i potem powstają "kościoły" "błogosławiące" "małżeństwa" "kochających inaczej")
 • Możemy wreszcie przyjąć, że rzeczywistość jest jaka jest. Jeśli tak jest napisane i nie możemy inaczej tego rozumieć - to znaczy że tak jest.
Że naprawdę idzie się do piekła za to i za to. Że naprawdę należy żyć tak, a tak.

Że Bóg naprawdę jest taki.

I naprawdę, cokolwiek na ten temat byśmy sądzili, tego faktu nie zmieni.
poniedziałek, 10 września 2007, vroobelek

Polecane wpisy

 • Z kim dziś zdradzisz swojego Boga?

  Kupiłem niedawno pierwsze wydanie Biblii Tysiąclecia. Tak, to krytykowane, oskarżane o nieudolność tłumaczenia i nazywane "Biblią tysięcy błędów". Poza chęcią p

 • Biblia a górskie szlaki

  Planuję sierpniowy wyjazd w Tatry i pomyślałem o podobieństwie między górami i Biblią. Są szlaki łatwe i piękne - a w Biblii będą to na przykład Ewangelie. Są s

 • O samodzielnej interpretacji Biblii

  Czy Pismo święte należy czytać i interpretować samodzielnie? Czy raczej zdać się na to, czego naucza Kościół czy też inni "uczeni w Piśmie"? Dwa częst

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2007/09/10 22:00:14
Jakoś brak mi jeszcze jednej możliwości - nie przejmować się wszystkimi powyższymi, gdy się w to nie wierzy... :)
-
vroobelek
2007/09/10 22:24:52
No tak - tylko że wtedy Biblię się czyta z innym nastawieniem, np. jako bajkę lub świadectwo kultury starożytnej. I wtedy te fragmenty nie są niewygodne, bo w zasadzie co to czytelnika obchodzi? Jeśli czytasz Biblię jako słowo Boże, to perspektywa jest inna... :-)
-
Gość: orygenes.org, 212.160.95.*
2007/09/12 21:56:55
Ciekawy post, Vrobelku, ale nie do końca się zgadzam z twoją pozycją. Jeśli zrozumiałem dobrze - ostateczną wykładnią prawdy jest dla ciebie interpretacja dosłowna mająca źródło w naoczności rzeczywistości (rzeczywistoiść jest jaka jest - to co jest napisane jest jej wiernym odbiciem). A pomyśl, gdyby tak za 1000 lat odnaleziono zaginione teksty Gombrowicza, Schultza czy Kafki... I gdyby zaczęto je czytać według twojego klucza interpretacji... Ładny byśmy mieli obraz świata. Otóż jeśli wiemy dziś z niemałą dokładnością, że apokaliptyka to ówczesny system symboli dający ładną mozaikę sensu, to jesteśmy w obowiązku zastosować odpowiednią hermeneutykę tekstu. W imię prawdy. To nie znaczy, że piekła nie ma. Ale nie znaczy też, że teksty te należy traktować dosłownie, a interpretacja nie jest ucieczką od odpowiedzialności...
-
zbawieni
2007/09/14 11:38:40
mobi -> Gość: orygenes.org, 212.160.95.252
Podstawą interpretacji tekstów biblijnych jest ich literalne rozumienie. Nie jest to oczywiście jedyna zasada i nie da się tu stworzyć Encyklopedii Rozumienia Biblii. Dlatego Bóg daje tym, którzy chcą Ducha Świętego, żeby rozumieli właściwie. To może prostackie tłumaczenie, ale tak dokładnie jest.
-
jaskch
2007/10/06 10:58:56
Właściwe rozumienie Bóg daje swojemu Kościołowi.
eXTReMe Tracker