Biblia, Nowy Testament, Stary Testament, polskie przekłady, przemyślenia.
Blog > Komentarze do wpisu

Czytając Biblię z postawą prostaczka

Wobec Boga trzeba się nam zdobyć na małość intelektualną lub po prostu dołożyć starań, by sobie ową małość uświadomić. Dlatego Paul Claudel radził czytać Biblię na klęczkach. Jest się wtedy mniejszym. Podobnych rad udzielano nam również niejednokrotnie z wysokich katedr bardzo specjalistycznych uczelni biblijnych. Zresztą i przestroga, i rada analogiczna kryje się w następujących słowach samego Chrystusa: "Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom" (Łk 10, 21). W postawie owych prostaczków na uwagę zasługuje nie tyle ich niewiedza, co raczej chęć dowiedzenia się czegoś, gotowość przyjęcia pouczeń od Boga. 
(Bp Kazimierz Romaniuk - "Jak nie należy czytać Biblii")

Czytam uwagę bp. Romaniuka, że wobec Biblii trzeba się zdobyć na pokorę i mieć postawę „prostaczków” którym objawione były prawdy Boże. Jak często wydaje mi się, że czytając Biblię wiem wszystko, że jakiś fragment nie pozostawia wątpliwości.

A potem czytam komentarz, słucham kazania, które z tego samego fragmentu wyciąga niezmiernie więcej. Okazuje się, że na przykład części dialogu, przez które przebiegałem wzrokiem mają swoje znaczenie.

Postawa prostaczka oznacza, że każde słowo chłoniemy jak nowe. Nie zakładamy nic wcześniej. Wyłączamy całą swoją – zbędną w tym momencie - wiedzę, aby nastawić się na działanie Ducha Świętego. To bardzo trudne. Chciałbym czasami zdobyć niejako „władzę” nad Pismem, mieć wszystko już jasne, odłożyć je na półkę z poczuciem spełnionego obowiązku. To nie jest jednak właściwy sposób. 

Wszystko czego w Piśmie nie rozumiem, co mnie drażni, co mnie nudzi ma być jednocześnie wyzwaniem wymagającym pokory i "wyprostowania" mojej postawy.

 

PS. Tak, zaniedbywałem tego bloga. Planuję jednak w bliskim czasie uruchomić nieco inną inicjatywę, która bloga zastąpi. Oczywiście o wszystkim tutaj powiadomię. 

sobota, 24 stycznia 2009, vroobelek

Polecane wpisy

  • Z kim dziś zdradzisz swojego Boga?

    Kupiłem niedawno pierwsze wydanie Biblii Tysiąclecia. Tak, to krytykowane, oskarżane o nieudolność tłumaczenia i nazywane "Biblią tysięcy błędów". Poza chęcią p

  • Biblia a górskie szlaki

    Planuję sierpniowy wyjazd w Tatry i pomyślałem o podobieństwie między górami i Biblią. Są szlaki łatwe i piękne - a w Biblii będą to na przykład Ewangelie. Są s

  • Niemoc Jezusa i nasz wybór

    Jeden z dramatyczniejszych fragmentów Ewangelii Markowej znajdziemy na początku rozdziału szóstego. Jezus powraca do rodzinnego Nazaretu, już otoczony sławą uzd

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
teresarembielinska
2009/01/24 23:04:59
Witam, jestem tutaj po raz pierwszy i nie ostatni. Spodobał mi się ten post, dlaczego?
Gdyż nie instruuje jak mamy czytać Biblię, tylko mówi jakimi ludżmi winniśmy być, przystępując do niej. A, więc nasza od naszej postawy zależy wiele, co nam Bóg z niej objawi. Pozdrawiam serdecznie w Panu i zapraszam na swojego bloga remter1.blog.onet.pl lub remterweronika1.blog.onet.pl
-
2009/01/26 00:52:49
Proszę nie porzucać bloga. Bardzo lubię go czytać. Jedyna uwaga krytyczna to to, że za rzadko pan pisze.
-
vroobelek
2009/01/26 09:13:09
@Teresa: dziękuję za miłe słowa! Widzę że na swoim blogu piszesz o bardzo podobnej rzeczy czyli o wyzbywaniu się ambicji.

@tom73hagen: bloga nie porzucę - po prostu powstanie nowy serwis (i tam będzie nie tylko blog) pod innym adresem, a do którego tutaj umieszczę linka.
-
Gość: darko, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/02/11 11:01:50
Podoba mi się ten wpis - podoba mi się że jesteś taki... chrześcijański a nie dogmatyczny, dbasz o istotę a nie o tzw. konfesyjność.
Czytanie biblii chcąc znaleźć tam potwierdzenie swoich ulubionych doktryn i wierzeń jest z deka nie tym o co Bogu chodziło.
zlote-jablko.blogspot.com/
-
Gość: Tomek, 212.180.206.*
2015/04/13 11:14:49
Bardzo fajną myśl na ten temat znajdujemy w Ewangelii Łukasza (24,45). Kiedy Jezus wykładał Pisma swoim uczniom, w pewnym momencie jest powiedziane: "Wtedy otworzył im umysły, aby mogli zrozumieć Pisma.". Myślę, że to jest właśnie to, czego potrzebujemy za każdym razem, kiedy czytamy coś z Biblii.
eXTReMe Tracker