Biblia, Nowy Testament, Stary Testament, polskie przekłady, przemyślenia.
Blog > Komentarze do wpisu

O samodzielnej interpretacji Biblii

Czy Pismo święte należy czytać i interpretować samodzielnie? Czy raczej zdać się na to, czego naucza Kościół czy też inni "uczeni w Piśmie"?

Dwa często przywoływane (szczególnie przez katolików) fragmenty 2 Listu św. Piotra, które tej samodzielnej interpretacji zdają się przeczyć:

2P 1,20-21
To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia.
Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili od Boga święci ludzie.

2P 3:16
Są w nich [w listach Pawła] trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę.

Wypowiedzi te jednak nie zabraniają samodzielnej lektury, ani interpretacji Pisma. Można tylko wyciągnąć dwa wnioski dla wszystkich czytających Biblię.

1. Istnieje dar proroctwa i dar wyjaśniania proroctwa. Nie wolno na własną rękę wyjaśniać sobie księgi proroczej, np. Daniela czy Apokalipsy, bo to prowadzi do mnóstwa dziwnych teorii - i tu 2P jest proroczo przewidujące. :-)

Przeczytałem sobie kiedyś dzieło pt. "Apokalipsa" Antoniego Godka z kościoła Adwentystów. Spiętrzone argumenty, na podstawie których Godek rozwijał adwentystyczną wizję historii i przyszłości brzmiały niezwykle kusząco, jednak ogólny obraz bardziej zbliżony był do literatury w stylu "Kodu Da Vinci" niż poważnej książki teologicznej. Łatwo jest wziąć jakiś fragment, wstawić go tam gdzie nam pasuje i pominąć wszystkie inne możliwe interpretacje.

Ale co do innych rodzajów literackich autor listu 2P się tu nie wypowiada, choć oczywiście powinniśmy pamiętać o szerszej niż obecnie definicji "Proroctw" w biblijnym języku. Możemy więc swobodnie rozprawiać o interpretacji Ewangelii, opowiadań czy pouczeń moralnych.

2. Aby czytać niektóre trudniejsze fragmenty Pisma trzeba być:
- douczonym (na temat Biblii oczywiście)
- utwierdzonym w wierze (jeśli ktoś liczy na to, że Biblia rozwiąże jego wątpliwości w wierze, może się liczyć z efektem odwrotnym!)

Maria Kossowska przytacza taką wypowiedź ks. Piotra Skargi, mającą pokazywać odejście Kościoła katolickiego od Biblii od wieku XVII:

Nie ciśnijcie się do Biblii, wy ludzie świeccy; Biblia to kość twarda, a wy ludzie świeccy,słabe macie zęby: przeto i zęby popsujecie, a tego nie ugryziecie.

Dziś "zęby" mamy mocniejsze, pomaga nam w tym i wykształcenie ogólne i znajomość realiów świata biblijnego, także coraz lepsze przekłady i komentarze. Ale próba interpretowania Pisma bez przygotowania może właśnie przypominać porywanie się na coś, co nas przemoże. Inna sprawa, że nie jest to zawsze aż takie trudne. Istnieje zasada głosząca, że na temat rzeczywiście ważnych rzeczy Biblia wypowiada się w wielu miejscach. Sprawdzenie odnośnika na marginesie może nam pokazać znaczenie bieżącego fragmentu i w ten sposób Biblia oświeca siebie samą. Tym bardziej jednak nie wolno skupiać się na pojedynczych wersetach, które oderwane od kontekstu i od całości biblijnego orędzia stają się dla kogoś wyrocznią.

wtorek, 19 maja 2009, vroobelek

Polecane wpisy

  • Z kim dziś zdradzisz swojego Boga?

    Kupiłem niedawno pierwsze wydanie Biblii Tysiąclecia. Tak, to krytykowane, oskarżane o nieudolność tłumaczenia i nazywane "Biblią tysięcy błędów". Poza chęcią p

  • Biblia a górskie szlaki

    Planuję sierpniowy wyjazd w Tatry i pomyślałem o podobieństwie między górami i Biblią. Są szlaki łatwe i piękne - a w Biblii będą to na przykład Ewangelie. Są s

  • Niemoc Jezusa i nasz wybór

    Jeden z dramatyczniejszych fragmentów Ewangelii Markowej znajdziemy na początku rozdziału szóstego. Jezus powraca do rodzinnego Nazaretu, już otoczony sławą uzd

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: hunter, *.bagu.cable.ntl.com
2009/06/01 16:48:53
2P 1,20-21
To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia. Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili od Boga święci ludzie.

W cytowanym fragmencie jest blad w tlumaczeniu ktory wymaga wyjasnienia. Zarowno podmiot jak i analiza slow: prywatnego (idios) i wyjasnienia (epilusis) w zaden sposob nie przystaja do logiki tlu obu przytoczonych wierszy.
Wiersz 20 i 21 jest kontynuacja podmiotu ktorym jest slowo prorocze.
W orginale brzmi to nastepujaco:
To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma NIE POCHODZI Z PRYWATNEJ INTERPRETACJI. Nie jak powyzej NIE JEST DLA PRYWATNEGO WYJASNIENIA.
Nie chodzi tu o mozliwosc prywatnej interpretacji Pisma ale zrodlo jego powstania.
Mamy wiec:
2P1:20To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma NIE POCHODZI Z PRYWATNEJ INTERPRETACJI.
Dlaczego?
2P1:21 Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili od Boga święci ludzie.
-
Gość: Saileh, 217.153.99.*
2009/09/21 22:39:56
Ciekawe tylko, że WSZYSTKIE (również protestanckie) przekłady tłumaczą to w sposób równoważny.
Przydałaby się jakaś analiza tekstu oryginalnego zamiast takiego rzucania słów.
-
Gość: jumik, *.chello.pl
2010/01/13 20:52:49
"Wedle interlinearnego wydania Biblii zdanie to brzmi (cokolwiek niezrozumiale): "to najpierw wiedząc, ze każde prorokowanie (o) Piśmie oddzielnego rozwiązania nie staje się". Ostatnie i trzecie od końca znalazły tam swoje wyjasnienie:

"rozwiązania" - sens: tłumaczenia, interpretowania
"staje się" - genetivus ze słowem "być" lub "stawać się" oznacza w języku greckim czyjeś zadanie, prerogatywę, upoważnienie, przywilej: stąd sens: każde prorokowanie o Piśmie nie należy do prywatnego wyjaśniania... "
(cytat z zapytaj.wiara.pl)
-
Gość: Wojtek, *.chello.pl
2010/08/12 17:52:17
"Ciekawe tylko, że WSZYSTKIE (również protestanckie) przekłady tłumaczą to w sposób równoważny."

Czy rzeczywiście?

Gdyż przede wszystkim to wiecie, że żadne proroctwo Pisma nie wypływa z jakiejś osobistej interpretacji. Albowiem proroctwo nigdy nie zostało przyniesione z woli człowieka, lecz ludzie mówili od Boga, uniesieni duchem świętym.

Biblia online
Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata
watchtower.org/p/biblia/index.htm
-
Gość: SS, *.gorzow.mm.pl
2011/06/25 17:59:00
Paznokcie, tipsy, manicure, wzorki, żelowe, forum
-
Gość: Cannibal, *.ists.pl
2014/01/28 18:26:14
Polecam w ramach poszerzenia swoich przemyśleń nt. PŚ:
interpretacjapismaswietego.blogspot.com/
:)
-
Gość: asdf, 91.200.94.*
2014/04/15 10:04:12
moze darujemy sobie sekciarskie tlumaczenia Swiadkow Jehowy, czyli tlumaczenie dokonane przez paru niedouczonych amerykanow bez zadnego przygotowania historycznego i lingwistycznego z polowy XX wieku
eXTReMe Tracker