Biblia, Nowy Testament, Stary Testament, polskie przekłady, przemyślenia.
Blog > Komentarze do wpisu

Z kim dziś zdradzisz swojego Boga?

Kupiłem niedawno pierwsze wydanie Biblii Tysiąclecia. Tak, to krytykowane, oskarżane o nieudolność tłumaczenia i nazywane "Biblią tysięcy błędów". Poza chęcią przekonania się jak to było z tymi błędami, chciałem zobaczyć tłumaczenia trzech ksiąg, które w wydaniu II zostały zastąpione całkowicie.

Jednym z nich była Księga Jeremiasza. W I wydaniu wykorzystano tłumaczenie ks. Stanisława Stysia, piękne poetycko, ale momentami trochę archaiczne. Dlatego w drugim pojawiło się tłumaczenie ks. Lecha Stachowiaka. Może bardziej wierne, ale i bardziej bezbarwne. A przecież większość wypowiedzi prorockich to właśnie poezja.

Zacząłem czytać i wygląda na to, że Jeremiasza ponownie odkryję, bo czytając go po raz pierwszy rok temu trochę się męczyłem, właśnie poprzez niełatwy styl, zarówno w Biblii Poznańskiej, jak i BT.

Jednym z kluczowych tematów u Jeremiasza i innych proroków jest odejście Izraela od wiary w jedynego Boga, składanie ofiar bogom obcym i uleganie wpływowi innych religii. Prorocy używają tutaj bardzo mocnego porównania - do cudzołóstwa, czyli do zdrady małżeńskiej. Naród wybrany będąc poślubiony Bogu zdradza go gdzie popadnie.

Jeremiasz tłumaczony przez Stysia brzmi soczyście:

"Przez swą namiętną rozwiązłość zbezcześciła ziemię i cudzołożyła z kamieniem i drzewem". (Jr 3,10)

"Klacz chyża wielbłądzia, tam i sam biegająca,
kiedy się rwie do stepu,
w żądzy namiętnej chłonie powietrze;
któż chuć jej potrafi przytłumić?

Ktokolwiek jej pragnie, nie musi się trudzić,
znajdzie ją w jej miesiącu.
Bacz żebyś sobie nogi nie zdarła,
i by nie wyschło twe gardło!

Ale powiadasz: "Na próżno! Nic z tego!
Albowiem ja lubię obcych,
muszę się uganiać za nimi!" (Jr 2,24-25)

I tu refleksja. Bo możemy czytać te słowa z wyższością 2,5 tysiąca lat, które minęły. To było pogaństwo! Śmiesznie dla nas brzmią wersety o "rozkładaniu się na wzgórzach", gdzie Izraelici składali ofiary obcym bogom. Śmiesznie dla nas brzmią potępienia modlących się do kamienia.

Ale zapominamy, że te słowa są wciąż skierowane do nas. Księga Jeremiasza wcale się nie przeterminowała. Dziś nie składamy już ofiar przedmiotom martwym (choć patrząc na niektóre czcicielki świętych można mieć co do tego wątpliwości). Jesteśmy mądrzejsi, bardziej racjonalni, bardziej rozwinięci.

Wciąż zdradzamy Boga gdzie popadnie.

Bo nie chce nam się poczytać Biblii, bo mamy setki ciekawszych lektur.

Bo wizyta w kościele (czy choćby inny sposób święcenia dnia świętego) musi przegrać z całodzienną wycieczką.

Bo jak tu nie kłamać skoro trzeba.

Bo jesteśmy sobie przygodnymi chrześcijanami, tylko dlaczego ci kolesie w czarnym chcą od nas pieniądze i czemu tak gardłują o aborcję?

Pierwsze przykazanie jest najtrudniejsze do spełnienia i najczęściej łamane. Jeśli mam innego bożka, wtedy mam też inne priorytety w życiu, które prowadzą mnie do łamania innych przykazań. Chciałbym być tak całkowicie pewny tego, że idę drogą mojego Boga, a nie tego, co mi świat podrzucił, właściwie sprzedał, bo wszystko na świecie ma swoją cenę. Ale daleko mi od tego, wciaż podejmuję decyzje, które z tą drogą są sprzeczne.

I pędzę jak głupi, jak ta wielbłądzica z Jeremiasza.

wtorek, 08 grudnia 2009, vroobelek

Polecane wpisy

  • Biblia a górskie szlaki

    Planuję sierpniowy wyjazd w Tatry i pomyślałem o podobieństwie między górami i Biblią. Są szlaki łatwe i piękne - a w Biblii będą to na przykład Ewangelie. Są s

  • O samodzielnej interpretacji Biblii

    Czy Pismo święte należy czytać i interpretować samodzielnie? Czy raczej zdać się na to, czego naucza Kościół czy też inni "uczeni w Piśmie"? Dwa częst

  • Czytając Biblię z postawą prostaczka

    Wobec Boga trzeba się nam zdobyć na małość intelektualną lub po prostu dołożyć starań, by sobie ową małość uświadomić. Dlatego Paul Claudel radził czytać Bibl

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: ździsio, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/12/11 22:35:26
Zgadzam się w 100%
-
Gość: Anna, *.dynamic.gprs.plus.pl
2011/06/25 12:40:29
No właśnie, to jest chyba najsmutniejsze w jeremiaszowej wielbłądzicy - że nie trzeba się trudzić, żeby ją zdobyć. Ona (jak my) świadomie i dobrowolnie szuka okazji do zdrady...
[www.slowo-przedwieczne.pl]
-
Gość: Brat, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/07/02 13:30:08
""Przez swą namiętną rozwiązłośż zbezcześciła ziemię i cudzołożyła z kamieniem i drzewem". (Jr 3,10)"

Odrazu mi przyszła jedna myśl.. Chodzi tu o coś w rodzaju medytacji. Stosuje się pobieranie energi głównie z drzew, ale można i z kamieni, doładowuje to człowieka. Są jednak komentarze do takich praktyk również pochądzące od ludzi medytujących, którzy twierdzą, że tak nie można, a człowiek ma w sobie wystarczającą ilość energi... Ten cytat z bibli może mówi o czymś takim, albo i nie... :) pozdrawiam

-
Gość: psiarz, *.centertel.pl
2015/05/01 23:21:19
Czerpać energię z kamienia to tak jak wierzyć w horoskopy...
eXTReMe Tracker