Biblia, Nowy Testament, Stary Testament, polskie przekłady, przemyślenia.
Kategorie: Wszystkie | Przekłady Biblii | Przemyślenia | Psalmy
RSS
poniedziałek, 24 grudnia 2007

Anioł Ślązak, mistyk z XIV wieku, napisał (nawiazując do Orygenesa) :

Jeśliby Chrystus w Betlejem był po tysiąckroć zrodzony,
A nie w tobie, na wieki pozostałbyś zgubiony…
Krzyż na Golgocie nie uwolni cię od złego,
Jeśli najpierw nie stanie w środku serca twego.

Życzę Wam wszystkim dobrego przeżycia tych świąt i owocnego odkrywania mocy Bożego Słowa przez cały następny rok...

16:08, vroobelek
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 10 grudnia 2007

We wczorajszej Ewangelii jest spory ustęp o nauczaniu Jana Chrzciciela.

Zobaczywszy wielu faryzeuszów i saduceuszów, którzy przychodzili do niego po chrzest, powiedział:

- Żmije! Któż was zapewnił, że unikniecie zbliżającego się gniewu? Przynoście więc owoc godny nawrócenia, a nie wmawiajcie sobie: Abrahama mamy za ojca, bo powiadam wam: Z tych kamieni Bóg może wywieść synów Abrahamowi. Siekiera już jest przyłożona do korzenia drzew. A każde drzewo, które nie rodzi dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone.

(Mt 3,7-10 BP)

Ksiądz na kole biblijnym opowiadał, jak często na kolędzie zdarza się, że słyszy kronikę rodzinną - mój ojciec był ministrantem, matka bardzo pobożna, a dziadek to prawie księdzem został. I pomyślałem, jak aktualne jest wciąż nauczanie Jana. Co mógłby mówić dzisiaj?

Przynoście więc owoc godny nawrócenia, a nie wmawiajcie sobie: katolika mamy za ojca i z rodziny katolickiej jesteśmy i do kościoła chodzimy, bo powiadam wam: Z tych kamieni Bóg może wywieść lepszych katolików... 

Samozadowolenie z faktu kim jesteśmy. Jakie to typowe.

Oczywiście jest też drugi koniec tej refleksji wynikający z przypowieści o celniku i faryzeuszu. Czy nie myślę pewnego dnia: "dobrze, że nie jestem jak ci niedzielni katolicy?". Grzech pychy atakuje niepostrzeżenie.

środa, 05 grudnia 2007

Pismo Święte i książki biblijne można łatwo znaleźć w sieci. Co nie oznacza, że kupowanie jest takie łatwe, ale o tym później.

Na początek - gdzie szukać.

Jeśli wiemy czego szukamy, to możemy skorzystać z dwóch serwisów, które pomagają w znalezieniu najlepszych ofert.

Overto - http://www.overto.pl/ -  to wyszukiwarka aukcyjna. Przeszukuje Allegro, Ebaya i Świstaka czyli trzy największe polskie serwisy aukcyjne. Overto ma dwie wielkie zalety w porównaniu do np. wyszukiwarki Allegro.

Po pierwsze - wyszukiwanie jest pełnotekstowe - w tytułach i treści aukcji, a wyniki są ułożone według przydatności. Inaczej jest na Allegro, które po zaznaczeniu "szukaj w opisie" wyrzuca setki zupełnie dziwnych przedmiotów. 

Po drugie - Overto odmienia wyrazy, czyli jeśli szukamy po słowie "św. Paweł", znalezione będą też książki pasujące do "św. Pawła".

Największą wadą są problemy ze stabilnością. Twórcy Overto nawtykali gdzie się da różnych elementów dynamicznych i często wyszukiwarka się po prostu wiesza przy kolejnej stronie.

Ambona - http://ambona.pl/ - to "porównywarka cen książek katolickich". Wpisujemy tytuł książki i możemy obejrzeć ile koszuje (wraz z przesyłką) w różnych księgarniach. Ciekawostką jest objęcie przeszukiwaniem także amerykańskiego sklepu Christianbook.com - i można się przekonać, że niektóre anglojęzyczne tytuły są tam tańsze niż w polskim Empiku... Tak bywa. 

Serwis znajduje się na dość wczesnym etapie rozwoju, stąd nieco toporny wygląd i obsługa.

23:01, vroobelek
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 grudnia 2007

Na podstawie artykułu z Wyborczej z maja zeszłego roku.

Pod koniec marca w tramwajach gdańskiej spółki Zakład Komunikacji Miejskiej pojawiły się plakaty z napisem: "Jezus powiedział do prostytutki: Ja Ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz". Poniżej znalazł się adres strony internetowej prowadzonej przez gdański zbór Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej. Autorem takiego pomysłu na zdobycie wiernych jest 33-letni lekarz Krzysztof Mojdyło, pastor zboru.

[...]

Niedawno miała się pojawić kolejna emisja plakatów. Tym razem z cytatem z Ewangelii św. Jana: "Jezus zapytał: gdzie pogrzebaliście Łazarza?".

Rzekli: "Panie pójdź i zobacz. ...Jezus rozpłakał się. Żydzi więc rzekli: - Patrz, jak go kochał".

Tym razem ZKM odmówił rozwieszenia plakatów w tramwajach. 

[...]

Zbigniew Kowalski, z-ca dyrektora ds. eksploatacji, odpisał pastorowi, że ZKM jest spółką jednoznacznie kojarzoną z miastem i dlatego nie tylko nie umieszcza "reklam zabronionych przez prawo, ale również naruszających dobre obyczaje, reklam o charakterze politycznym lub budzących kontrowersje społeczne". Jego zdaniem umieszczanie reklam na pojazdach spółki spowoduje "kojarzenie ich z poglądami spółki, a spółka jako firma związana z miastem musi być neutralna światopoglądowo i apolitycznie".

Do jakiej kategorii dyrektor Kowalski zaliczył cytaty z Ewangelii św. Jana?

- Mieliśmy sygnały od mieszkańców, którym nie podobały się plakaty. Mówili, że obrażają ich uczucia religijne - stwierdził Kowalski.

- Jakie? Ktoś do was napisał? - dopytywaliśmy

- Nie. Telefony jakieś były.

A to przecież wcale nie takie rewolucyjne cytaty. Ale i tak niektórych kłują w oczy. Zamykać chcą  Ewangelię w kościołach, bo przecież wychodząc z nabożeństwa zapominają o niej natychmiast. 

Jest jednak inna przyczyna, dla której zastanowiłbym się nad umieszczaniem takich reklam - czy Ewangelia jest własnością jakiegoś kościoła, że służyć ma do reklamowania jego usług? Z drugiej strony dlaczego nie - jeśli taki kościół opiera się na Ewangelii, dlaczego ma jej nie wykorzystać? Co o tym myślicie?

10:15, vroobelek
Link Komentarze (11) »
eXTReMe Tracker