Biblia, Nowy Testament, Stary Testament, polskie przekłady, przemyślenia.
Kategorie: Wszystkie | Przekłady Biblii | Przemyślenia | Psalmy
RSS
poniedziałek, 23 czerwca 2008

Księgi mądrościowe Starego Testamentu potrafią zadziwić. Minęło 2500-3000 lat, a ich rady są nadal aktualne. I to bez konieczności przystosowania czy parafrazy.

Często jest to mądrość uniwersalna, nie ograniczona czysto religijnie. Na przykład Księga Przysłów zawiera powiedzenia przypisywane Salomonowi i innym mędrcom, ale i też fragmenty mające wspólne źródło z egipskimi naukami Amenemope. Nie powinno to budzić niepokoju; to chyba dobrze, że natchniona księga potwierdza to, co mogłoby się wydawać tylko nauką "ludzką". 

Nasza mentalność, niezależnie jak długo jesteśmy chrześcijanami każe nam szukać w słowie Bożym konkretnych porad, "jak żyć". No i właśnie w Księdze Przysłów znajdziemy sporo takich porad. 

Nie wzbraniaj się dobrze świadczyć potrzebującemu,
jeżeli w twojej mocy jest to uczynić.
Nie mów bliźniemu twemu:
- odejdź i przyjdź później, a jutro ci dam - gdy możesz dać zaraz.

Prz 3,27-28 BP

Ten fragment dzisiaj mnie uderzył. Tak się składa, że zwraca się do mnie sporo różnych ludzi z prośbą o pomoc. Nie materialną czy pieniężną, ale związaną z czymś, co obecnie miewa większą wartość. Udzielenie informacji, wysłuchanie, porada. 

I jak często nie mam na to czasu, mówię: przyjdź później, nie wysłucham teraz twojej historii. Czy na pewno to co akurat robię jest tak bardzo ważne? Czy nie mogę poświęcić tych 10-15 minut?

Oczywiście, są granice.  "Jeżeli w twojej mocy jest to uczynić". BT4 tłumaczy: "gdy masz możność działania". Rzeczywiście czasami nie możemy. Ale czy to "nie mogę" nie jest aby wymówką i nie oznacza "nie chcę"?

Septuaginta czyli wersja grecka Biblii dodaje po tym fragmencie: "... bo nie wiesz co dzień jutrzejszy może ci przynieść" - jutro może już nie być szansy na ten dobry uczynek.

18:30, vroobelek
Link Dodaj komentarz »
eXTReMe Tracker